Cyklistické preteky Okolo Slovenska majú za sebou už 63. ročník. Najväčšia udalosť svojho druhu pod Tatrami sa z roka na rok skvalitňuje a približuje zahraničným podujatiam.

Naša spoločnosť HOMOLA spol. s r.o. podporuje tieto preteky už od roku 2005.

 

okolo slovenska

    okolo slovenska

 

V rámci tohto ročníka, ktorý prebiehal od 18. do 21. septembra 2019, zamieril na Slovensko rekordný počet piatich World Tour tímov, čo so sebou prinieslo aj viaceré svetové hviezdy vrátane Eliu Vivianiho, Alexandra Kristoffa, Arnauda Démara, Emanuela Buchmanna alebo celkového víťaza Yvesa Lampaerta.

 

Tohtoročná edícia pretekov Okolo Slovenska sa začala zvlnenou poletapou v Bardejove, po ktorej nasledovala v rovnakom meste aj časovka. Druhá etapa viedla cez viaceré tatranské stúpania a po štarte v Bardejove vyvrcholila v Ružomberku. Tretie pokračovanie pretekov prenieslo cyklistov z Liptova do Hlohovca, kde čakal na pretekárov špurt do kopca. Podujatie vyvrcholilo v sobotu 21. septembra etapou z Hlohovca do Senice.

 

okolo slovenska     okolo slovenska

 

okolo slovenska    okolo slovenska

 

Na podujatí štartovali dva slovenské výbery: Dukla Banská BystricaSlovenská reprezentácia.

 

Fanúšikovia cyklistiky si mohli aj tento rok otestovať časť trate pretekov Okolo Slovenska. Cieľom tohto sprievodného podujatia s názvom „Diapozitívna energia na kolesách“ bolo poukázať na to, že diabetickí pacienti majú z veľkej väčšiny svoj osud vo vlastných rukách. Pri liečbe diabetu je esenciálny pravidelný pohyb, ktorý výrazne zlepšuje pacientov celkový stav. Návštevníci si preto mohli na Radničnom námestí v Bardejove nechať zmerať cukor v krvi, konzultovať svoj stav s diabetológom a v neposlednom rade sa zúčastniť podujatia Okolo Slovenska aj aktívne – na bicykli – a zmerať si tak sily s profesionálnymi cyklistami na oficiálnej časovke ulicami Bardejova v dĺžke 7,4 kilometra.

 

Okolo Slovenska 2019 - prehľad etáp:

1A. etapa:             Bardejov - Bardejov (138,2 km) 1B. etapa:             Bardejov - Bardejov - individuálna časovka (6,8 km) 2. etapa:                Bardejov - Ružomberok (226,6 km) 3. etapa:                Ružomberok - Hlohovec (200,6 km) 4. etapa:                Hlohovec - Senica (142,1 km) Konečné poradie: 1. Yves Lampaert (Bel.) Deceuninck - QuickStep 17:14:21 h, 2. Arnaud Démare (Fr.) +1 s, 3. Stefan Küng (Švaj.) obaja Groupama-FDJ +3, 4. Kamil Gradek (Poľ.) CCC +17, 5. Tom Bohli (Švaj.) UAE Team Emirates +21, 6. Gijs van Hoecke (Bel.) CCC +26, ... 9. Erik Baška (SR) +40, ... 36. Juraj Sagan (SR) obaja Bora-Hansgrohe +2:43 min, ... 58. Lukáš Kubiš (SR) Dukla Banská Bystrica +3:30

 

Víťazi jednotlivých klasifikácii:

Celkové poradie (žltý dres): Yves Lampaert (Bel.) Deceuninck - QuickStep

Bodovacia súťaž (biely dres s modrými bodkami): Arnaud Démare (Fr.) Groupama-FDJ

Vrchárska súťaž (biely dres s červenými bodkami): Martin Alexander Salmon (Nem.) Development Team Sunweb

Najlepší jazdec do 23 rokov (biely dres): Torjus Sleen (Nór.) Uno-X Norwegian Development Team

Najlepší Slovák (dres s národnými farbami): Erik Baška (SR) Bora-Hansgrohe

Najlepší tím: CCC (Poľ.)

 

okolo slovenska     okolo slovenska

 

Organizovaním Medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska vzniká každoročne neopakovateľná atmosféra a rozsiahly zdroj športových zážitkov pre divákov a cyklistických nadšencov v prevažnej časti regiónov Slovenska. Popritom prostredníctvom propagácie a osvety odovzdať širokej verejnosti odkaz, komunikujúci zásadné myšlienky viažuce sa k cyklistike, ktoré pozitívne formujú jednotlivcov.

 

  • Cyklistika ako dostupný a ekologický šport zhodnocujúci zdravie a životný štýl.
  • Aktivizovanie mládeže a odpútanie pozornosti od nezdravých trendov
  • Trávenie voľného času spojeného s poznávaním krás Slovenska
  • Hodnoty fair-play a tímovosti
  • Národné povedomie mladej generácie cez šport a významné športové podujatie
  • Prestavenie pozitív športu cez ušľachtilé životné ciele a vzory

 

Okolo Slovenska v číslach:

 

o   714 kilometrov

o   137 miest a obcí

o   22 cyklistických tímov

o   14 vrchárskych prémií

o   10 rýchlostných prémií

o   4 etapy

 

okolo slovenska     okolo slovenska